Uwaga na kleszcze! Choć wydają się niepozorne, stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Jak chronić się przed kleszczami? Co zrobić, gdy znajdziemy kleszcza na swoim ciele?

Przeczytaj także: Wszystko o astmie

Wszystko o kleszczach

Rozpoczyna się sezon intensywnej aktywności kleszczy, który przypada na maj oraz czerwiec, a także miesiące wczesnojesienne, czyli wrzesień i październik. Nie oznacza to jednak, że kleszcze nie atakują latem – zawsze zachodzi ryzyko, że aktywność na świeżym powietrzu może zakończyć się spotkaniem z tymi mało sympatycznymi pajęczakami. Plaga kleszczy w Polsce powoduje, że należy podejść do problemu na poważnie, dlatego postaramy się podpowiedzieć, jak się przed nimi ustrzec.

Występowanie kleszczy

Kleszcze występują w całej Polsce, ale nie wszędzie odnotowuje się wzrost zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze między innymi boreliozę. Od kilku lat najwięcej przypadków boreliozy notuje się w województwach położonych w środkowej, południowej i wschodniej Polsce, ale na ryzyko zakażenia, narażają się wszyscy, przebywający na terenach zadrzewionych i porośniętych trawą – nawet miejskie skwery i parki nie są bezpiecznymi obszarami do odpoczynku i rekreacji, chociaż coraz więcej miast prowadzi działania mające na celu zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować populację kleszczy na swoich obszarach, stosując specjalne opryski.

Z losowo wybranej kategorii: Ćwiczenia stretching

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami niebezpiecznych dla zdrowia ludzi oraz zwierząt bakterii. Szacuje się, że co trzeci kleszcz może być potencjalnym źródłem zakażenia, dlatego chcąc zyskać pewność, czy mieliśmy styczność z nosicielem boreliozy oraz innych chorób odkleszczowych, warto wykonać badanie kleszcza w jednym z wielu specjalizujących się w tym laboratoriów w Polsce.

Uwaga na kleszcze – obalamy mity

Jak sie ustrzec przed kleszczami?

Pierwszym i podstawowym sposobem na uniknięcie ukąszenia kleszcza jest odpowiednia odzież, która powinna jak najbardziej okrywać ciało, choć gdy temperatura za oknem gwałtownie wzrasta, trudno wytrzymać w długich spodniach czy bluzce z długimi rękawami. Niestety czasami trzeba pocierpieć, a jeżeli nie chcemy w pełni korzystać z uroków wiosny, lata i wczesnej jesieni, warto wykorzystać dostępne w aptekach preparaty odstraszające kleszcze lub skorzystać z mocy natury np. stosując olejki zapachowe o działaniu odstraszającym nie tylko kleszcze, ale także komary. W naturalnym odstraszaniu kleszczy sprawdza się olejek cytronela, olejek lawendowy, olejek melisowy i paczulowy – stosowane na skórę działają około 90 minut, dlatego aplikację należy powtarzać.

Może Cię zainteresować: Lindaxa 15 sprzedam

Ochrona przed kleszczami

Niezależnie od sposobu zabezpieczania się przed kleszczami, po powrocie do domu, należy dokładnie obejrzeć swoje ciało, zwłaszcza w okolicy uszu, skóry głowy, pod kolanami, w ugięciach łokci i w pachwinach, gdzie kleszcze znajdują odpowiednie warunki do żerowania. W przypadku, gdy znajdziemy kleszcza na ciele, nie wolno go niczym smarować! Masło i inne polecane sposoby na kleszcze nie działają, a mogą wręcz zaszkodzić!

Samodzielne wyciąganie kleszcza też może przynieść sporo szkody, choć w aptekach możemy kupić specjalne przyrządy ułatwiające pozbycie się pasożyta. Gdy w Twoje ciało wbije się kleszcz, warto udać się do lekarza, aby uniknąć sytuacji, w której podczas samodzielnego pozbywania się pajęczaka, dojdzie do jego zgniecenia lub urwania jedynie odwłoka.