Trądzik jest problemem skórnym, który odbiera pewność siebie i zadowolenie z własnego wyglądu. Wbrew pozorom, nie dotyczy tylko młodzieży, ale też dorosłych. Jednym z rodzajów tego schorzenia jest trądzik różowaty. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się czym jest i jak z nim skutecznie walczyć.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest jedną z przewlekłych chorób skórnych. Według wyników badań naukowych to schorzenie dotyka bardzo wiele ludzi na całym świecie. Pojawia się zazwyczaj u osób dorosłych po 25 roku życia. Jak rozpoznać trądzik różowaty? Przede wszystkim na początku choroby występuje duże zaczerwienienie skóry twarzy tzw. rumień, najczęściej na policzkach, czole lub nosie. Zaczynają być również widoczne naczynka oraz liczne wypryski, grudki  oraz krosty.

Zobacz również: Trądzik u dorosłych dieta

Co przyczynia się do powstawania trądziku różowatego?

Nie ma jednego, konkretnego powodu pojawiania się trądziku różowatego, ale na pewno częściej cierpią na niego kobiety niż mężczyźni oraz osoby o cerze naczynkowej. Istnieje wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które są odpowiedzialne za powstawanie trądziku różowatego. Do jego występowania lub nasilenia przyczyniają się: promieniowanie słoneczne, niezdrowa dieta i styl życia, narażanie skóry na duże zmiany temperatur, łojotok, nieprawidłowości hormonalne, stres, zakażenia bakteryjne lub wirusem HPV, czynniki genetyczne, a nawet nieprawidłowe albo bardzo długie stosowanie maści sterydowych.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Jeśli zauważymy u siebie nasilone objawy, które mogą wskazywać na trądzik różowaty, to konieczna jest wizyta u dermatologa, który dobierze indywidualne dla każdego leczenie. Dermatolodzy najczęściej zalecają odpowiednie antybiotyki, maści i płyny. Nie warto stosować ich na własną rękę, tylko skorzystać z porady lekarza. Jednak oprócz leczenia ważna jest również odpowiednia dieta oraz styl życia. Należy unikać czynników, które mogą powodować nasilenie objawów schorzenia, czyli zaprzestanie opalania, korzystania z solarium i sauny oraz nie przebywanie zbyt długo na zewnątrz podczas wiatru i niskich temperatur.

Może Cię zainteresować: Szybkie sposoby na pryszcze

Jeśli chodzi o dietę, to przy trądziku różowatym nie zaleca się picia alkoholu, palenia papierosów oraz jedzenia ostrych potraw. Konieczna jest też odpowiednia pielęgnacja cery i wystrzeganie się wszystkich kosmetyków zawierających alkohol, najlepiej używać żele, pianki i kremy dla skóry wrażliwej lub naczynkowej. Nie należy również zapominać o codziennym używaniu kremów z wysokim filtrem UV, niezależnie od pory roku.