Łupież jest problemem, który powoduje duże kompleksy, ale i dyskomfort związany z ciągłym swędzeniem skóry głowy. Łupież  jest powszechnym problemem, który dotyczy wielu osób, niezależnie od wieku czy płci. Jakie są przyczyny jego powstawania i jak walczyć z łupieżem?

Czym jest łupież?

Łupież jest chorobą dotykają skóry głowy, która polega na złuszczaniu się zrogowaciałego naskórka pod postacią białych płatków. Objawami łupieżu jest występowanie mało estetycznych płatków na skórze głowy oraz swędzenie. Łupież możemy podzielić na suchy i tłusty. Łupież tłusty powstaje wtedy, gdy mamy do czynienia z większą ilością wydzielanego łoju, a płatki łupieżu są żółte i większe. Łupież suchy występuje przy słabszym wydzielaniu łoju, są to drobne, białe płatki, jest to najbardziej powszechny typ łupieżu. Łupież najczęściej jest schorzeniem przewlekłym, które stale powraca, najczęściej występuje w zimie, ponieważ suche powietrze działa niekorzystnie na skórę głowy.

Zobacz też: Objawy łojotokowego zapalenia skóry

Przyczyny powstawania łupieżu

Najczęstszą przyczyną powstawania łupieżu jest zakażenie grzybem o nazwie malassezia globosa. Łupież może również powstawać na wskutek złej diety oraz braku cynku w organizmie. Kolejną przyczyną powstawania łupieżu jest nadużywanie produktów do stylizacji lub koloryzacji włosów oraz zbyt krótkie spłukiwanie z włosów szamponu lub odżywki. Czynnikiem ryzyka wystąpienia łupieżu jest też nadmiernie wysuszona skóra głowy oraz zbyt rzadkie mycie włosów. Powodem wystąpienia łupieżu może być też łuszczyca lub egzema.

Warto przeczytać: Żel aloesowy opinie

Jak walczyć z łupieżem?

Łupież jest trudny do całkowitego wyleczenia, ale istniej kilka sposobów, które mogą złagodzić jego objawy i zmniejszyć jego ilość. Jednym z najpowszechniejszych sposobów leczenia łupieżu jest stosowanie specjalistycznych szamponów zawierających takie składniki jak: cynk, kwas salicylowy i ketokonazol np. Nizoral lub Bioxsine. Warto też rozsądnie używać kosmetyków do stylizacji i koloryzacji oraz włączyć do swojej diety suplementację cynku. Można też walczyć z łupieżem domowymi sposobami np. wcierając w skórę głowy żel aloesowy lub stosując maseczkę z oliwy  z oliwek i cytryny.