Pomidor, ile ma kalorii? Zastanawiasz się jaka jest kaloryczność pomidora? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, z którego dowiesz się nie tylko, ile pomidor ma kalorii, ale także jakie są jego wartości odżywcze.

Przeczytaj także: Ile truskawka ma kalorii?

Większość z nas lubi pomidory. Idealnie nadają się one jako dodatek do kanapek, sałatek, a także podstawa zup i sosów. Jako nieliczne z warzyw zyskują dodatkowe właściwości po obróbce termicznej, gdyż uwalnia ona cenny dla zdrowia likopen, który jest jednym z silniejszych przeciwutleniaczy, więc pozwala zapobiegać m.in. chorobom nowotworowym oraz opóźnia procesy starzenia się organizmu.

Może Cię zainteresować: Ile kalorii ma jedna kromka chleba z masłem?

Czy warto jeść pomidory?

Warto jeść pomidory nie tylko ze względu na niską kaloryczność, ale także wyjątkowe wartości odżywcze i właściwości zdrowotne.

Pomidory właściwości – pomidory spożywane systematycznie chronią przed zawałem i miażdżycą, usprawniają pracę układu moczowego, redukują stres oksydacyjny, obniżają ciśnienie krwi, poprawiają odporność, usprawniają pracę układu nerwowego, a także, co jest ważne szczególnie dla kobiet, poprawiają urodę. Z tego względu warto korzystać także z pomidorowych maseczek, które świetnie wspomagają redukcję zmarszczek, nawilżają skórę i rozjaśniają przebarwienia.

Pomidor wartości odżywcze

Nie bez znaczenia są też wartości odżywcze pomidorów, które są cennym źródłem wielu witamin i minerałów, m.in. witamin z grupy B, witaminy A, C, E i K, a także wapnia, żelaza, magnezu fosforu oraz potasu. W pomidorach znajdziemy także błonnik (najwięcej błonnika zawierają pomidory suszone) oraz sporo wody – ponad 90%, więc warzywa te pomagają także nawadniać organizm.

Z losowo wybranej kategorii:Jak najszybciej wyleczyć przeziębienie?

Pomidor, ile ma kalorii?

Ile kcal ma pomidor? Kaloryczność pomidora jest niewielka. Dojrzały, czerwony pomidor to jedynie 18 kcal w 100 g. Średnio duży pomidor waży około 200 g, więc ma 36 kcal.

Pomidory a odchudzanie

Kalorie w pomidorze nie wpływają w negatywny sposób na wygląd naszej sylwetki. Warzywa te mogą być bez obaw spożywane na diecie nawet w dużych ilościach. Uważać należy natomiast na sklepowe przetwory pomidorowe np. ketchup i gotowe sosy, które oprócz warzyw mogą także zawierać sporo cukru i innych dodatków np. zagęstników, aromatów i barwników.

Domowe przetwory pomidorowe np. świeżo wyciśnięty sok pomidorowy lub domowy, pasteryzowany przecier i ketchup są jak najlepszym wyborem i warto po nie sięgać jak najczęściej ze względu na prozdrowotne działanie likopenu. Badania dowodzą, że ten przeciwutleniacz znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na rana prostaty i raka szyjki macicy.

Jedząc pomidory na diecie lepiej nie dodawać do nich tłustej śmietany i majonezu oraz zrezygnować z wysokokalorycznych pomidorów suszonych w zalewach olejowych. Najlepiej jeść je na surowo np. z niewielkim dodatkiem wysokiej jakości oliwy z oliwek oraz przygotowywać z nich niskokaloryczne zupy (bez ciężkich bulionów i śmietany) np. sycące zupy kremy i aromatyczne sosy, które doskonale nadają się jako dodatek do ciemnego makaronu, dań mięsnych i warzywnych.