Pleśniawki są dość częstym problemem u niemowląt i starszych dzieci. Te białe plamki pojawiające się w obrębie jamy ustnej mogą być bardzo kłopotliwe dla dziecka i znacznie utrudnić jego karmienie.

Czym są pleśniawki?

Pleśniawki to infekcja o charakterze grzybiczym. Jej sprawcą jest drożdżak Candida, który może się namnożyć w jamie ustnej malucha. Candida występuje naturalnie u każdego człowieka, ale jego nadmierna ilość może powodować właśnie nieprzyjemne zmiany, którymi są właśnie pleśniawki. Te zmiany często pojawiają się po długim stosowaniu przez dziecko antybiotyków lub mogą być związane z indywidualną tendencją do ich powstawania.

Może Cię zainteresować: Wózek dla niemowlaka

Pleśniawki u niemowlaka można łatwo rozpoznać. Najczęściej u dzieci pojawiają się wewnątrz policzków lub na dziąsłach, a czasem nawet mogą być widoczne na języku. Błona śluzowa w miejscu wystąpienia pleśniawki jest wyraźnie zaczerwieniona i nieco podrażniona. Na niej pojawiają się białe punkciki lub plamki. Czasami nawet ich nie zauważamy u dziecka, a one same znikają, jednak nie zawsze tak jest. Te białe plamki mogą być dla dziecka drażniące i bolesne, przede wszystkim w czasie przyjmowania pokarmu. Czasami pleśniawki u dzieci mogą powodować też u karmiącej matki zapalenie brodawek sutkowych.

Jak postępować z pleśniawkami u niemowlaka?

Jeśli zauważymy pleśniawki u niemowlaka, a nasza pociecha nie chcę przez to jeść i jest wyraźnie rozdrażniona, to sygnał, że należy udać się na wizytę u pediatry. Jak leczy się takie zmiany w jamie ustnej? Przede wszystkim przychodzą z pomocą lekarstwa o działaniu przeciwgrzybiczym. Aby łatwo było stosować taki lek u niemowlaków, to są one dostępne w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie, który należy nanieść jałowym gazikiem na miejsce wystąpienia pleśniawki. Czasami pediatra zaleca stosowanie żeli na zmiany, ale najczęściej dla starszych dzieci. Czas stosowania preparatu u dziecka powinien wyznaczyć lekarz.

Jeśli pomimo przyjmowania zapisanych preparatów maluch ciągle ma nawracające pleśniawki, to konieczna jest kolejna wizyta u lekarza, który może zastosować inne metody leczenia lub dokładniejszą diagnostykę.

Zobacz również: Odchudzanie dla dzieci

Zapobiegaj występowaniu pleśniawek u niemowlaków

Czasami nawet największa uwaga i zapobieganie nie wyeliminują całkowicie problemu nawracających pleśniawek u niemowlaków, ale warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy przed każdym użyciem dokładnie wyparzać butelkę, którą karmi się dziecko oraz smoczek. Należy też myć zabawki lub grzechotki, które maluch wkłada do jamy ustnej i dbać o higienę rąk dziecka.