Ostroga piętowa to zapalenie rozcięgna podeszwowego. Schorzenie objawia się silnym bólem w okolicach pięty i stopy i może znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Jak objawia się ostroga piętowa jakie metody leczenia są stosowane, aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości?

Czym jest ostroga piętowa i jakie daje objawy?

Ostroga piętowa jest przewlekłym stanem zapalnym. Przyczyny występowania schorzenia są różne. Najczęściej cierpią na nie osoby, które uprawiają sport lub osoby starsze, ale nie jest to regułą, ponieważ każdy może mieć problem z rozcięgnem podeszwowym. Czynnikami ryzyka są również: znaczna nadwaga oraz noszenie niewygodnego obuwia lub częste zakładanie butów na wysokim obcasie.

Zobacz też: Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Ostroga piętowa objawia się początkowo bólem po długim chodzeniu lub staniu, częstym objawem jest również silny ból stopy zaraz po wstaniu z łóżka. Po jakimś czasie ból może się nasilić i występować nawet przy każdym kroku, co powoduje znaczny dyskomfort w normalnym funkcjonowaniu. Jeśli zauważymy u siebie objawy, to powinniśmy udać się do ortopedy, który przeprowadzi wywiad, badanie oraz pogłębioną diagnostykę schorzenia.

Jak leczy się ostrogę piętową?

Współcześnie istnieje kilka metod walki z ostrogą piętową. Lekarz na początek może zalecić stosowanie specjalnych leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jednak lekarstwa to tylko pierwszy krok skutecznej terapii, ponieważ najlepsze efekty daje rehabilitacja oraz zabiegi. Ortopeda może zalecić wykonywanie specjalnych ćwiczeń, masaż, terapię ultradźwiękami, falą uderzeniową lub polem magnetycznym.

Warto przeczytać: Objawy infekcji intymnej

Aby ulżyć sobie w bólu stopy trzeba pamiętać o noszeniu wygodnych butów, można też zaopatrzyć się w specjalne wkładki ortopedyczne lub wkładki żelowe. W skrajnych przypadkach, kiedy nie zadziała żadna proponowana przez lekarzy metoda leczenia, może być konieczne wykonanie zabiegu operacyjnego. Ostroga piętowa, niestety, jest dolegliwością, która może powracać, więc ważne jest regularne wykonywanie wszystkich zaleceń od ortopedy i fizjoterapeuty np. ćwiczeń.