Odwodnienie u dorosłych to nie tylko częsty skutek upałów, ale także codziennych zaniedbań. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że w Twoim organizmie brakuje życiodajnej wody? Jakie są objawy przewlekłego odwodnienia organizmu, które spowodowane jest zapominaniem, że wody nie zastąpią soki i słodkie napoje, kawa, herbata, a tym bardziej zimne piwo, które często traktujemy, jak lekarstwo na upał?

Przeczytaj także: Kolczyk w języku zdjęcia

Symptomy odwodnienia

Człowiek nie jest w stanie żyć bez wody. U zdrowego człowieka, który mało pije, ale za to stosuje dietę bogatą w warzywa, owoce i inne produkty z natury zawierające wodę np. mleko odwodnienie organizmu może dawać nietypowe i często mylące objawy, których przyczyny zaczynamy szukać w wielu różnorodnych chorobach.

 

Odwodnienie u dorosłych – objawy, które może powodować brak wody w organizmie to m.in.:

  1. Ból głowy zawroty senność

Ból głowy oraz migreny to bardzo częsty skutek niedoboru wody w organizmie. Badania przeprowadzone na kobietach wykazały, że już 2% deficyt płynów powoduje silne bóle głowy, które często nie ustępują po zażyciu środka przeciwbólowego. Wystarczy przeprowadzić prosty test, aby przekonać się, czy ból głowy spowodowany jest odwodnieniem. Gdy rozboli Cię głowa, sięgnij po wodę – po 30 minutach od wypicia szklanki wody ból powinien się zmniejszyć – jeżeli tak się stanie, warto sięgnąć po kolejną szklankę wody i poczekać, aż całkowicie ustąpi.

Zawroty głowy u osób, które zbyt mało piją mają związek, podobnie jak bóle głowy i migreny, ze zmniejszeniem ilości płynu mózgowego oraz ograniczeniem dopływu krwi do mózgu. Zawroty głowy to także efekt niedotlenienia organizmu, spowodowanego zagęszczeniem krwi, która potrzebuje wody, aby mogła spełniać swoje podstawowe funkcje, czyli transportować składniki odżywcze i tlen do każdej komórki ciała.

Z losowo wybranej kategorii: Galeria tatuaży damskich

Skutkiem odwodnienia jest także ból głowy po mocno zakrapianej imprezie, potocznie nazywany kacem, który najlepiej leczy woda z dodatkiem elektrolitów wypijana w niewielkich ilościach, co 20 minut.

  1. Sucha i łuszcząca się skóra

Jeżeli Twoja skóra jest sucha i zaczyna się łuszczyć oraz brakuje jej sprężystości i dodatkowo mało pijesz, możesz podejrzewać, że powodem Twoich problemów jest odwodnienie. Skóra w 30% zbudowana jest z wody, więc niedobory płynów w diecie szybko odbijają się na jej kondycji. Co ważne – żaden kosmetyk nie jest w stanie dostarczyć wody w głąb skóry – aby cieszyć się jej pięknym wyglądem i jędrnością, najpierw musisz zadbać o codzienne przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.

  1. Zaparcia

Cierpisz na zaparcia pomimo zdrowej diety? Problemy z trawieniem to także częsty objaw odwodnienia. Dodatkowo odwodnieniu może towarzyszyć zgaga, bóle brzucha i ogólne złe samopoczucie, spowodowane zatrzymaniem toksyn w organizmie.

Skutkiem picia zbyt małej ilości wody jest też brak efektów stosowania diety, gdyż jest ona niezbędna we wszystkich przemianach metabolicznych.

 

Może Cię zainteresować: Higiena miejsc intymnych u mężczyzn

  1. Nieświeży oddech

Twoje zęby i dziąsła są zdrowe, a Ty cierpisz z powodu nieświeżego oddechu? To także może być skutek odwodnienia. Woda jest niezbędna do wytwarzania śliny, a jej brak nie tylko sprzyja pojawieniu się nieświeżego oddechu, ale także rozwojowi próchnicy i bakteryjnych zapaleń przyzębia. Alarmującym objawem jest zapach moczu z jamy ustnej, który powinien zostać szybo skonsultowany z lekarzem.

  1. Nieuzasadniony niepokój, rozdrażnienie, zaburzenia uwagi i koncentracji

Twój organizm wchodzi w stan permanentnego podenerwowania bez powodu, nie możesz się na niczym skupić, masz kłopoty z pamięcią, codzienna praca sprawia Ci problemy i marzysz tylko o odpoczynku? I tutaj winowajcą może być odwodnienie. Powyższe dolegliwości mogą pojawić się już przy 1% deficycie wody w organizmie, więc jeżeli mało pijesz i czujesz, że brakuje Ci sił fizycznych oraz psychicznych, koniecznie włącz do swojej diety wodę, a wraz z nią pojawi się lepsza koncentracja i szybko odczujesz przypływ sił witalnych.