Dobre tabletki na uspokojenie i sen – Wiele osób cierpi na różnego rodzaju schorzenia psychiczne, bądź też na co dzień ma do czynienia z lekami na uspokojenie i zastanawia się jakie są najsilniejsze leki na uspokojenie to poniżej przedstawiamy bardzo ogólne zestawienie. Nie będziemy tu omawiać leków jak i suplementów dostępnych bez recepty, ponieważ w porównaniu z silnymi lekami opartymi na benzodjazepinach w zasadzie one nie działają.

Przeczytaj także: Skuteczne leki nasenne

Chcielibyśmy stworzyć listę najlepszych i naprawdę mocnych leków na uspokojenie, jak zdarzyło nam się czytać w innych artykułach, w których hydroksyzyna wymieniana jest jako silny lek na uspokojenie to wydaję się być jakąś dużą pomyłką. Hydroksyzyna w zasadzie nie działa na osoby, które miały kontakt z mocniejszymi benzodjazepinami.

Najsilniejsze leki uspokajające

Najsilniejsze tabletki na uspokojenie bez recepty ? Jako najmocniejszy lek z grupy benzodjazepin to Clonazepam działa mocno rozluźniającą przy pierwszym kontakcie z tego typu lekiem pojawiają się stany euforyczne. Jako substancje aktywną posiada klonazepam , który ma działanie rozluźniające , przeciwlękowe oraz w większych dawkach nasenne.

Na drugim miejscu umieścilibyśmy Xanax , który zawiera alprazolam w większych dawkach skutecznie znosi napięcie nerwowe , rozluźnia mięśnie szkieletowe a w większych dawkach działa nasennie . Na trzecim miejscu jest relanium czyli substancja aktywna o nazwie diazepam , działa przeciwlękowo , uspokajająco w większych dawkach także nasennie

Kolejnym na liście jest Alprox, jego substancja aktywna to alprazolam , który ma krótki okres działania w zasadzie jest to pochodna benzodjazepin ma działanie uspokajające jak i nasenne

Najlepsze leki uspokajające

Należy pamiętać że leki z grupy benzodjazepiny zalecane są do leczenia krótkotrwałego a bardziej doraźnie niż lecznico. Mają likwidować lęki, uspokajać czy tez prze krótki czas działać nasennie. Ich długotrwałe stosowanie może powodować uzależnienie a z czasem rośnie tolerancja na lek i będzie konieczne zwiększanie dawki żeby uzyskać ten sam efekt.

  • Bezodjazepiny dzielimy na krótko działające jak Afobam ; Lorafen ; Xanax ; lorazepam działające w naszym organizmie 2-4 godziny ( utrzymuje się w organizmie do 20 godzin )
  • Po te o średnim działaniu jak Lexotan ; bromazepam ; klobazam działające do 4- godzin (metabolity utrzymują się do 60 godzin )
  • Po te długo działające jak diazepam ; klonazepam ; Cloranxen ; Tranxene ; Rudotel działają do 4-6 godzin ( utrzymuje się w organizmie do 80 godzin )

Najmocniejsze benzodjazepiny : Jeżeli mielibyśmy bardzo uogólnić, który lek uspokajający jest najsilniejszy to wyglądało by to w ten sposób:

  1. Clonazepam
  2. Xanax
  3. Relanium
  4. Alprox
  5. Lorafen

Czy opisie jak długo działają należy dodać dodatkowy parametr jak długo są w naszym organizmie. Mimo że już nie odczuwamy silnego działania leku jego pochodne są w dalszym ciągu obecne.  Ponieważ po kilku godzinach ich działanie słabnie ale dana substancja dalej nie została rozłożona w organizmie

Podczas stosowania leków z grupy benzodjazepin nie należy spożywać alkoholu ponieważ zwiększa on działanie leku, podobnie jest w przypadku leków nasennych, które są stosowane jednocześnie z benzodjazepinami.

Może cię zainteresować temat: Leki uspokajające ranking

Leki z grupy bennodjazepin różni ą się między sobą czasem działania i sposobem działania, jedne sinień działają przeciw lękowo drugie bardziej nasennie a kolejna grupa bardziej wpływa na rozluźnienie mięśni szkieletowych. W przypadku przedawkowania benzodjazepin stosuję się flumazenil , który w ciągu minuty blokuje receptory benzodjazepin w mózgu.

Poniżej tabela najczęściej spotykanych występujących pod różnymi nazwami benzodjazepin oraz ich czas występowania w organizmie.

Nazwa leku
Czas jego półtrwania w organizmie  (h)
Odpowiednik (10 mg diazepamu)
Alprazolam ( Alprox , Xanax)6-120.5
Chlordiazepoxide (Normaxy , Librium)5-30 [36-200]25
Bromazepam (Bromazanil, Lexotan, Lexomil)10-205-6
Clonazepam (Rivotril , Klonopin , Epizep )12-6020
Clorazepate (Tranxene)[36-200]15
Clobazam ( Clozure , Frisium)18-500.5
Estazolam (ProSom)10-241-2
Diazepam (Bensedin , Valium ; Relanium)20-100 [36-200]10
Flurazepam (Dalmane)[40-250]15-30
Flunitrazepam (Rohypnol)18-26 [36-200]1
Ketazolam (Anxon)30-100 [36-200]15-30
Halazepam (Paxipam)[30-100]20
Loprazolam (Dormonoct)6-121-2
Lormetazepam (Noctamid)10-121-2
Lorazepam (Ativan)10-201
Medazepam (Nobrium)36-20010
Nitrazepam (Mogadon)15-3810
Oxazepam (Serax, Serepax)4-1520
Quazepam (Doral)25-10010-20
Prazepam (Centrax)[36-200]20
Temazepam ( Signopam , Normison, Euhypnos)8-220.5
Z grupy leków nie będących benzodiazepinami

ale o podobnym działaniu, bardziej nasennnym

( najmocniejsze leki nasenne )
Zaleplon (Sonata)220
Zolpidem ( Nasen , Stilnox Ambien, Stilnoct) – Lek nasenny220
Zopiclone (Zimovane, Imovane)5-615

Dobre leki uspokajające to niekoniecznie te najmocniejsze, osoba, która nie miała większej styczności z lekami na uspokojenie, wystarczy takiej osobie mała dawka słabej benzodjazepiny. Natomiast osoby, które częściej stosowały tego typu leku, organizm będzie już uodporniony i nie będzie reagował na małe dawki leków uspokajających.