Jak rozgrzać organizm od środka? To pytanie od kilku dni zadaje sobie wiele osób. Mróz, który nas zaskoczył i jak na razie nie zamierza szybko odpuścić, znacząco utrudnia życie, zwłaszcza gdy musimy przemieszczać się komunikacją miejską i spędzić dłuższą chwilę na przystanku zarówno w drodze do pracy czy szkoły, jak i podczas powrotu do domu. Jak rozgrzać organizm jeszcze przed wyjściem z domu i jak szybko odzyskać utracone ciepło, kiedy ponownie do niego wrócimy?

Jednym z najbardziej znanych sposobów na duże mrozy są zimowe napoje rozgrzewające. Możemy przygotować je samodzielnie lub skorzystać z gotowych mieszanek owocowo – ziołowych, ale tutaj należy sprawdzić, co kryje się w takiej herbacie – w niektórych produktach znajdziemy np. sztuczny miód czy suszony ekstrakt z wina.

Przeczytaj także: Domowe SPA

Napoje rozgrzewające są doskonałe nie tylko na zimowe, ale i wiosenne oraz jesienne chłody, kiedy często zapadamy na przeziębienie. Z tego względu od razu po przyjściu do ciepłego domu, pomyśl o chwili spędzonej pod kocem w towarzystwie termoforu i filiżanki rozgrzewającego napoju. Ale uwaga! Jeżeli długi czas przebywałeś na mrozie, postaraj się najpierw delikatnie ogrzać gardło napojem o niezbyt wysokiej temperaturze – jeżeli od razu sięgniesz po gorącą herbatę, możesz wpłynąć na rozwój anginy. Nie planuj też od razu ciepłej kąpieli lub prysznica – organizm musi nieco wyrównać temperaturę!

Może Cię zainteresować: Pizza na cieście kalafiorowym

Jak rozgrzać organizm od środka?

Na pewno w swojej kuchni znajdziesz przyprawy rozgrzewające, które nie tylko nadają się do herbaty czy tradycyjnego grzańca, ale także doskonale rozgrzewających i wzmacniających organizm w czasie dużych mrozów zup. Wszelkie zupy i dania jednogarnkowe to bardzo dobry wybór na chłodne dni – po dodaniu do nich imbiru, chrzanu, kurkumy, goździków, cynamonu, chili, czarnego pieprzu, kardamonu czy czosnku, uzyskasz nie tylko smaczne, ale także ogrzewające organizm od środka danie. Ponadto, przyprawy takie, jak chrzan, czosnek czy imbir świetnie odblokowują zatkany nos i pomagają oczyścić drogi oddechowe.

Z losowo wybranej kategorii: Fryzury na wiosnę

Rozgrzewająca herbata z dodatkiem imbiru, goździków, cynamonu, miodu i cytryny to doskonale znany sposób na uniknięcie przeziębienia i skuteczna broń przed osłabieniem organizmu spowodowanym wyziębieniem.

Potrawy rozgrzewające organizm

Kiedy za oknem mróz, musisz działać jeszcze zanim zmarzniesz! Podstawą jest ciepłe śniadanie np. płatki jaglane na mleku z sokiem malinowym, owsianka z cynamonem, a nawet, ciepła zupa, która została z obiadu np. rosół z dodatkiem imbiru – kubek ciepłego rosołu doda Ci więcej energii, niż poranna kawa.

Napój na przeziębienie

A co zrobić, gdy rozchorujesz się z powodu wyziębienia? Na pewno pierwszą bronią przeciwko chorobie będzie herbata z lipy, czarnego bzu czy rumianku z dodatkiem soku malinowego lub miodu, cytryny oraz goździków.

Jeżeli drapie Cię gardło, możesz płukać je naparem z tymianku i goździków, a na katar pomogą inhalacje z olejków eterycznych np. olejku eukaliptusowego, miętowego i z drzewa herbacianego. No i oczywiście nie obędzie się bez odpoczynku, który jest niezbędny do regeneracji organizmu w chorobie, więc warto przygotować sobie przytulne miejsce, ciepły koc, termofor i zapomnieć o chłodzie, skupiając się na szybkim wyleczeniu choroby.

A Wy jakie macie sposoby na rozgrzanie się w mroźne dni? Zapraszamy do dyskusji na Facebooku.