Jak dbać o serce? Choroby serca zaskakują coraz to młodsze osoby. W szczególności na niewydolność serca, a w konsekwencji zawał serca w młodym wieku, narażone są osoby prowadzące intensywny tryb życia i przeceniające możliwości swojego organizmu. Sprawdź, jak zadbać o serce i zacznij działać już dziś, aby móc w pełni korzystać z życia!

Zobacz także: Kozłek lekarski opinie

Jak należy dbać o zdrowie?

Nawet w pełni zdrowe serce nie jest niezniszczalne! Choroby serca mogą przez długi czas nie dawać wyraźnych objawów, a negatywnie na zdrowie tego najważniejszego mięśnia w ludzkim organizmie wpływa wszystko, co cechuje szybki tryb życia – brak snu, stres, przepracowanie, zła dieta oraz bagatelizowanie jedynie z pozoru banalnych infekcji, czy stanów zapalnych w organizmie. Powikłania po grypie, angina, nieleczony ząb, czy zakażenia bakteryjne zatok, mogą zakończyć się bardzo poważnymi w skutkach chorobami serca, o czym często nie mamy nawet pojęcia. No i oczywiście bardzo źle na stan serca wpływają używki i to nie tylko papierosy, alkohol, narkotyki oraz inne substancje o działaniu psychoaktywnym, ale także nagminnie spożywane, nawet przez dzieci i zawierające końską dawkę kofeiny, napoje energetyczne.

Może Cię zainteresować: Sok z czarnego bzu opinie

Choroby serca objawy

Warto bacznie obserwować swój organizm i nie należy bagatelizować nawet chwilowych kołatań serca, duszności czy bólu w klatce piersiowej. Sygnałem alarmującym, że może dziać się coś złego, jest także pojawiająca się nagle zadyszka wysiłkowa, osłabienie i ciągłe zmęczenie, drętwienie lewej strony ciała, zawroty głowy, omdlenia i skoki ciśnienia.

Jak zadbać o serce? Dbanie o serce, nie jest tak trudne, jak się z pozoru wydaje. Co ważne, o serce musisz zadbać nie tylko w momencie, gdy przyjdzie Ci zmierzyć się z zawałem, miażdżycą lub innymi chorobami, ale sporo wcześniej!

3 sposoby na zdrowe i mocne serce – czym wzmocnić serce?

Z losowo wybranej kategorii: Leki anorektyczne

  1. Dieta wzmacniająca serce

Kluczową rolę w dbaniu o zdrowie odgrywa dieta. W przypadku profilaktyki chorób serca należy w szczególności unikać produktów bogatych w tłuszcze nasycone, które powodują wzrost poziomu złego cholesterolu, tłuszcze trans, sól, a także fast-foodów, białego cukru oraz alkoholu.

Produkty dobre na serce – doskonale na stan serca wpływa dieta bogata m.in. w owoce, warzywa, ryby i owoce morza, zdrowe tłuszcze, a także bogate źródła minerałów (magnez, potas) np. orzechy, pestki i nasiona oraz czosnek, produkty z wysoką zawartością błonnika i soczewicę.

Aby wspomóc działanie diety, można stosować preparaty witaminowe z głogiem, DHA, EPA, czy wyciągiem z czerwonego wina. Dla dbających o serce polecana jest między innymi dieta śródziemnomorska.

Zadbaj o utrzymanie właściwej wagi ciała i unikaj nie tylko nadwagi, ale także powodowanej zbyt rygorystyczną dietą niedowagi.

  1. Recepta na zdrowe serce – aktywność fizyczna

Już 20 minut ćwiczeń w tygodniu pozwala znacząco odmłodzić serce i poprawić jego funkcjonowanie! Ćwicz, więc na zdrowie tak, jak pozwala Ci na to Twoja forma. Spacer, jogging, basen, pływanie, aerobik… Wybierz swój rodzaj aktywności, ważne, aby wykonywane przez Ciebie ćwiczenia krótkotrwale, ale efektywnie przyśpieszały pracę serca.

  1. Lecz infekcje, wysypiaj się i ogranicz stres

Jak dbać o serce? Nieleczone zęby, choroby przyzębia, zakażenia dróg oddechowych lub powikłania po grypie w niektórych przypadkach mogą doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego i to nie w sposób natychmiastowy, ale ze sporym opóźnieniem.

Dbaj o siebie! Pamiętaj, że serce regeneruje się w czasie snu i znacząco cierpi w czasie przewlekłego stresu, który może doprowadzić do choroby wieńcowej w równej mierze, jak używki, brak ruchu i zła dieta.

Dbając o serce każdego dnia, możesz realnie zmniejszyć ryzyko związane z rozwojem choroby wieńcowej i innych dolegliwości sercowo-naczyniowych. Pamiętaj także, aby dbać o serce Twoich bliskich, niezależnie od tego, ile mają lat.