Kiedy dziecko kończy roczek, to najwyższa pora na kolejny krok w temacie rozszerzania diety Waszej pociechy. Rodzice często zastanawiają się jakie produkty można już na tym etapie podać swojemu dziecku, a jakich lepiej na razie się wystrzegać. Dzisiaj podpowiadamy w jaki sposób ułożyć jadłospis dla rocznego dziecka.

Rozszerzanie diety dziecka

W czasie rozszerzania diety rocznego dziecka warto pamiętać o tym, aby produkty, które podajemy maluchowi były zdrowe, lekkostrawne i w miarę możliwości pochodziły ze sprawdzonych źródeł, szczególnie mięso, owoce i warzywa. Bezwzględnie trzeba też dbać o to, aby posiłki w jadłospisie rocznego dziecka były świeże i naturalne. Na tym etapie rozwoju dziecka nie można mu jeszcze podawać do jedzenia wszystkiego tego, co jedzą rodzice i starsze rodzeństwo, ale należy powoli wprowadzać nowe składniki i sprawić, by maluch poznawał nowe smaki. Najlepiej przygotowywać dziecku 4-5 małych posiłków dziennie.

Zobacz też: Baby blues objawy

Co może już jeść roczne dziecko?

Rocznemu dziecku możemy już podawać owoce i warzywa. Dbajmy o to by były jak najlepszej jakości. Warzywa są bardzo cenne dla rozwoju dziecka, ponieważ zawierają bogactwo witamin, mikroelementów i składników odżywczych, których nie może zabraknąć w diecie rocznego dziecka. Warzywa można przygotować w zupie lub podawać je na surowo (np. starta marchewka z jabłkiem), można też dziecku robić proste surówki ze świeżych warzyw, gotować warzywa na parze lub powoli dodawać do kanapek.

Równie ważne w jadłospisie rocznego dziecka są owoce, które gwarantują obecność cennych witamin. Owoce można dodawać do posiłków lub podawać je dziecku między posiłkami. Jeśli dziecko jest uczulone na jakiś owoc lub zauważymy np. wysypkę po jego spożyciu, to należy to zbadać, mocno uczulać może np. truskawka lub cytrusy.

Może Cię zainteresować: Pleśniawki u niemowlaków

Dużą rolę w jadłospisie dla rocznego dziecka odgrywają też mięso oraz ryby, które dostarczają potrzebnego białka. Powinny być one częścią głównego posiłku np. gotowane kawałki kurczaka czy królika w zupie lub chuda wędlina. Dziecku można też zacząć podawać ryby np. łososia przygotowanego na parze, które zawierają kwasy omega-3. Do picia najlepiej dziecku podawać wodę, herbatki owocowe lub napary ziołowe np. rumianek czy herbatkę z kopru włoskiego.

Przykładowy jadłospis dla rocznego dziecka:

Śniadanie: kaszka na mleku

II śniadanie: tarta marchewka z jabłkiem

Obiad: zupa dyniowa, ugotowane mięso z królika, brokuły gotowane na parze

Podwieczorek: mus owocowy

Kolacja: kromka razowego chleba z wędliną i masłem + dodatek świeżego warzywa