Tabletki antyalkoholowe, czyli Disulfiram to farmakologiczna metoda radzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu. Jest jednym z etapów leczenia, który pomaga w walce, ale nie leczy z nałogu. Zaszycie esperalu jest bezbolesne dzięki znieczuleniu miejscowemu. Jak przebiega ten mikrochirurgiczny zabieg i co powoduje wszywka w połączeniu z alkoholem?

Kiedy i kto zaszywa sobie esperal?

Wśród dorosłych Polaków, a w tym także mieszkańców Warszawy ok. 3 miliony osób przyznaje się do spożywania alkoholu. Znaczna część robi to częściej niż 1 raz w tygodniu, a wielu w sposób nawet niebezpieczny dla zdrowia i życia. Od czasu PRL pijemy więcej i częściej – w latach 90 było to ok. 9 litrów czystego alkoholu rocznie na osobę, a obecnie niemal 12 litrów. Zbliża to Polskę do granicy degradacji społecznej wyznaczone przez WHO. Proces leczenia alkoholizmu za każdym razem wymaga od osoby uzależnionej chęci i cierpliwości, ponieważ czasu terapii i tempa nie da się uogólnić. Metody są jednak te same. Oprócz wsparcia psychologa alkoholicy coraz częściej zgłaszają się do chirurga na implantację esperalu. Na zabieg chirurgiczny może zdecydować pacjent cierpiący z powodu choroby alkoholowej. Każdy moment na zabieg wszywki jest dobry, jeśli człowiek chce i potrzebuje pomocy. Disulfiram jest coraz częściej stosowany ze względu na stałe działanie w czasie wchłaniania się leku.

Po co implantować wszywkę w Warszawie – jak działa esperal?

Główną rolą wszywanego esperalu w Warszawie jest wymuszanie na osobach uzależnionych stałej trzeźwości. Dlaczego kilka tabletek implantowanych domięśniowo sprawia, że alkoholik woli pozostać abstynentem? Wszywka alkoholowa na wpływ na szybkość metabolizmu alkoholu – zaszyty Disulfiram znacznie go spowalnia. Lek reaguje na każdy trunek w organizmie, a czasem nawet produkt, który w niewielkim stopniu go zawiera. Reakcja esperalowa objawia się spotęgowanym zatruciem alkoholowym. Pacjenci najczęściej wymieniają takie dolegliwości jak wymioty, nudności, pulsujący ból lub zawroty głowy, dreszcze, palpitacja serca, skoki ciśnienia. Groźny jest nawet jeden kieliszek, a większa ilość alkoholu może nawet doprowadzić do zapaści zawału, utraty wzorku, psychozy, a niekiedy śmierci. Problemy ze zdrowiem zaczynają się po paru chwilach od napicia się i trwają nieprzerwanie przez 4 do 10 godzin. Abstynencja wydaje się zatem bezpieczniejsza, dlatego zaszyci pacjenci z reguły nie sprawdzają działania esperalu na własnej skórze. Wszywka alkoholowa nie jest i prawdopodobnie nigdy nie będzie lekiem, który poradzi sobie z powodami alkoholizmu czy też głodem alkoholowym. Dlatego bez rozpoczęcia terapii nie można mówić o stabilnej trzeźwości na lata.

Co należy do obowiązków pacjenta przed zabiegiem wszycia esperalu?

Implantacja esperalu w Warszawie, jak i całej Polsce jest oferowana przez prywatne kliniki, ośrodki leczenia uzależnień lub poradnie krótkiego pobytu. Publiczne placówki nie wykonują zabiegów, ponieważ wszywki alkoholowe w tabletkach dostępne jako Disulfiram WZF nie są objęte refundacją. Pacjent może kupić lek tylko w aptece, jeśli ma wystawioną receptę na esperal. Lekarstwo nie jest zawsze dostępne, dlatego kliniki leczenia alkoholizmu zwykle zapewniają preparat w cenie zabiegu wszycia. Pacjent przed implantacją nie musi robić żadnych badań ani zdobywać skierowania na zaszycie się. Jedynym obowiązkiem osoby uzależnionej jest trzeźwość przekraczająca 24 godziny. To podstawowy warunek, jeśli człowiek nie chce odczuć od razu skutków ubocznych działania wszywki esperal. Niektórzy nie są jednak w stanie wytrzymać tyle bez spożywania alkoholu. Grozi to nie tylko głodem alkoholowym, ale również objawami abstynencyjnymi. Przed terapią awersyjną z pomocą wszywki warto najpierw wykonać pełną detoksykację organizmu i oczyszczenie go z metabolitów alkoholowych. Taki rezultat można osiągnąć dzięki detoksowi alkoholowemu, który również oferują prywatne przychodnie. Wizyty domowe oraz samodzielne odtrucia są silnie niewskazane.

Ile trwa i działa zaszycie Disulfiramu w Warszawie?

Do przeprowadzenia implantacji leku esperal zawsze potrzebny jest chirurg. Znieczulenie miejscowe również podaje lekarz zaraz przed zabiegiem wszycia. Wizyta wraz z wywiadem medycznym zajmuje ok. 30 minut. Po zaszyciu alkoholowym pacjent może wrócić do pracy, codziennych obowiązków, a nawet wziąć za kółko. Niemożliwe jest tylko spożycie alkoholu w dowolnej ilości przez czas działania wszywki, czyli ok. 8 miesięcy do nawet roku. Jeśli chory chce sprawdzić oryginalność esperalu, może poprosić personel medyczny o pokazanie pudełka po wszywce.

Zabieg implantacji w gabinecie chirurgicznym zawsze rozpoczyna się od wykluczenia przeciwwskazań i dobrania dawki leku – u każdego pacjenta jest wybierana indywidualnie. Lekarz musi wiedzieć o wcześniej przeprowadzonych zaszyciach alkoholowych, ogólnym stanie zdrowia, choroba współistniejących i przyjmowanych lekarstwach. Gdy pacjent kwalifikuje się do zastosowania esperalu, medyk robi kilkucentymetrowe nacięcie skalpelem nad pośladkiem, umiejscawia tabletki podpowięziowo, a następnie przy użyciu szwów klasycznych lub rozpuszczalnych zamyka ranę. Blizna powstaje po ok. 10-14 dniach, gdy skończy się okres gojenia. Zabieg da się powtórzyć – pacjenci decydują się na, to gdy tabletki przestaną działać.

Część przychodni leczenia choroby alkoholowej lub prywatni lekarze proponują zabieg wszycia esperalu w domu. Zdania na ten temat są podzielone. Implantacja wszywki wymaga jednak sterylnych narzędzi i higienicznego pomieszczenia. Mieszkanie pacjenta nie zawsze jest bezpiecznym miejscem na przeprowadzenie zabiegu.

Jaka jest cena wszywki alkoholowej w Warszawie?

Leczenie esperalem w profesjonalnych przychodniach z wieloletnim doświadczeniem jest zawsze dopasowywane do potrzeb pacjentów. Aby jednak osoby uzależnione wiedziały, na czym polega terapia, poradnie proponują różne warianty zabiegów. To również determinuje cenę esperalu w Warszawie. Zwykle zwiększają je rozpuszczalne szwy, dodatkowe antybiotyki i zwiększona dawka tabletek. Wpływ może mieć również dostępność leku na rynku farmaceutycznym, miejsce przeprowadzenia implantacji wszywki alkoholowej oraz doświadczenie lekarza. W stolicy cennik waha się od kwoty 700 zł wzwyż.

Treść artykułu napisana przy współpracy z chirurgiem implantującym wszwykę esperal w Warszawie.