Autyzm a dieta. Badania potwierdzają, że dzieci z autyzmem są pięć razy bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń odżywiania, niż ich zdrowo rozwijający się rówieśnicy.

Zaburzenia żywienia to częsty problem wśród dzieci cierpiących na autyzm. Rodzice nie powinni czuć się winni, ponieważ zazwyczaj nie mają za dużego wpływu na taki stan rzeczy. Należy jednak zapewnić maluchowi możliwie najbardziej pożywny i przy tym smaczny posiłek, warto też zasięgnąć opinii doświadczonego lekarza lub dietetyka.

Z innej kategorii tematycznej: Objawy łojotokowego zapalenia skóry

Jak zmienić nawyki żywieniowe dziecka autystycznego?

Dieta u dzieci z autyzmem zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia, istnieje jednak kilka sposobów by uczynić ją zdrowsza. Należy jednak pamiętać o konsekwencji w działaniu i cierpliwości. Pierwsze efekty powinny pojawić się po około miesiącu od momentu wprowadzenia zmian w życie.

  1. Urozmaicanie to podstawa. Do ulubionej przekąski dziecka (jak na przykład chipsy) staraj się za każdym razem „przemycić” jakieś produkty zwierające białko, ewentualnie dodaj warzywa lub owoce. Staraj się, by dziecko miało zawsze kilka rzeczy do wyboru.
  2. Spraw, by jedzenie stało się przyjemnością. Dobrym sposobem jest oswajanie dziecka z różnymi produktami spożywczymi poprzez zabawę, na przykład w sklep. Opowiadaj o zapachu, kolorze i smaku jedzenia, wspólnie dotykajcie warzyw i owoców, by dziecko poznało ich fakturę. Zaangażuj je też we wspólne przygotowywanie potraw – sprawi to, że zacznie kojarzyć jedzenie z czymś pozytywnym.
  3. Zadbaj o wspólne, rodzinne posiłki przy jednym stole. Czas spędzony przy jedzeniu powinien wynosić za każdym razem co najmniej 15 minut. Zadbaj, by dziecko siedziało przy stole jak reszta rodziny, nawet jeśli odmawia jedzenia tego co wy. Samo patrzenie na bliskich w czasie posiłku przyzwyczai malucha do widoku i zapachu potraw.
  4. Proponuj dziecku coś do jedzenia co 2,5 godziny. Aby uniknąć ciągłego podjadania w ciągu dnia, staraj się wyrobić w dziecku nawyk jedzenia w równych odstępach czasowych.
  5. Sporządź plan dnia w formie obrazkowej. Warto pamiętać, że dzieci autystyczne najlepiej radzą sobie z prostymi przekazami. Przygotuj duży, przejrzysty harmonogram i zawieś go w widocznym miejscu – zamiast słów można użyć zdjęć lub obrazków.
    Sprawdź też: Dieta 5 kg w 2 tygodnie
  6. Nie wprowadzaj nerwowej atmosfery w czasie jedzenia, nawet jeśli dziecko nie ma apetytu.
  7. Jedzenie podawaj w półmiskach, ustawiając je na stole – tak, by każdy członek rodziny mógł wkładać sobie taką ilość jedzenia, jaka mu odpowiada. Zachęcaj dziecko, by samo wybierało, co chce zjeść i jak dużo, da mu tu poczucie kontroli.