Cholesterol pełni w organizmie ważną funkcję. Jest niezastąpionym składnikiem komórek, kwasów żółciowych, hormonów oraz witaminy D. Jeśli jednak jego poziom jest zbyt wysoki, może przyczynić się do problemów ze zdrowiem.

Czym jest cholesterol?

Cholesterol jest tłuszczem, inaczej lipidem, czyli organicznym związkiem chemicznym, nie rozpuszczalnym w wodzie. W organizmie transportowany jest przez lipoproteiny (cząsteczki zbudowane z tłuszczy i białek). Wyróżnia się kilka ich typów, m. in.: frakcję HDL (o wysokiej gęstości) oraz LDL (o niskiej gęstości). LDL zyskał miano „złego” cholesterolu, ponieważ osadza się w tętnicach wieńcowych, zwężając ich światło. Jego stężenie we krwi nie powinno przekraczać 100 mg/dl. Natomiast HDL wiąże zbędny cholesterol i przenosi go do wątroby, gdzie ulega przetworzeniu, zmagazynowaniu lub wydaleniu z żółcią, dlatego nazywa się go „dobrym” cholesterolem. W prawidłowo funkcjonującym organizmie powinno go być nie mniej, niż 40 mg/dl.

Cholesterol a zdrowie

Lekarze zalecają wykonywanie badań na cholesterol przynajmniej raz w roku – ważne jest nie tylko całkowite jego stężenie (powinno wynosić poniżej 200 mg/dl), ale również stosunek frakcji HDL do LDL. Jeśli poziom cholesterolu jest za wysoki, znacznie wzrasta ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz innych chorób spowodowanych miażdżycą. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie prawidłowych wartości stężeń lipidów we krwi.

Jak obniżyć cholesterol?

Osoby, u których stwierdzono zwiększone stężenie cholesterolu, powinny przede wszystkim zmienić dotychczasowy styl życia, a zwłaszcza:

  1. zwiększyć aktywność fizyczną – pozwala ona na zmniejszenie stężenia trójglicerydów i zwiększenie stężenia poziomu cholesterolu HDL,
  2. stosować właściwą dietępolegającą na zmniejszeniu spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w maśle, smalcu, tłustych serach, czerwonym mięsie, wyrobach cukierniczych i czekoladowych, unikać „fast foodów”, zwiększyć spożycie tłustych ryb morskich (zawierają kwasy omega 3),
  3. zmniejszyć masę ciała, co zmniejsza również stężenie cholesterolu LDL i trójglicerydów, a zwiększa stężenie „dobrego” cholesterolu HDL,
  4. zaprzestać palenia tytoniu, co powoduje zwiększenie stężenia cholesterolu HDL.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: „https://optymalnewybory.pl/5-krokow-do-obnizenia-cholesterolu/.

Produkty, które obniżają poziom cholesterolu

Osoby, u których stężenie cholesterolu we krwi jest za wysokie, powinny zastąpić tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (nasycone) tłuszczami roślinnymi, nie rafinowanymi, takimi jak np. oliwa z oliwek, olej lniany lub rzepakowy. Zaleca się ograniczenie spożycia kiełbas i mięsa wieprzowego na korzyść kurczaków i ryb. Z diety powinno się wyeliminować białe pieczywo, chipsy i frytki. Można je zastąpić pieczywem pełnoziarnistym, orzechami, roślinami strączkowymi, owocami i warzywami (czyli produktami bogatymi w błonnik). Istnieje również wiele produktów funkcjonalnych, które pozwalają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, jak np. margaryna Optima Cardio oraz Optima Cardio Potas+.

Stosowanie właściwej diety może uchronić przed chorobą wieńcową. Jeżeli jednak zmiana stylu życia nie przynosi oczekiwanych efektów, a dodatkowo występuje kilka czynników ryzyka (np. otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia itp.) należy przyjmować odpowiednie leki przepisane przez lekarza.